PRVNÍ KONTAKT S ČÍNOU

První kontakt s Čínou jsem měl již v roce 1998, kdy začal rozmach mobilních telefonů.

Napřed jsem nakupoval přílušenství pro mobilní telefony od polských překupníků, ale nakonec se našly cesty přímo k čínským výrobcům.

V té době to bylo složité, neboť vysvětlit Číňanům, že jsme malá země a není možné objednat statisíce kusů od každého výrobku...

Nicméně nakonec se podařilo navázat dobré vztahy a obchody jen vzkvétaly :) Působil jsem v oblastech Hongkong (Hong Kong) a Šen-čen (Shenzhen).

Později jsem našel na trhu další mezeru. Podnikatelé chtěli navštěvovat výstavy v Číně, největší z nich je v Kuang-čou (Guangzhou), Kanton - China Import and Export Fair.

A tak jsme začali zabezpečovat obchodní cesty na míru. Z toho vznikla časem cestovní kancelář, kde jsem projezdil další destinace Šanghaj (Shanghai), Peking (Beijing), Tchien-ťin (Tianjin).

Klientům jsme zajišťovali čínský vízový servis, zvací dopisy a vstupenky na výstavy, letenky, ubytovaní, transporty, tlumočníky, aj. služby spojené s obchodními cesty.

Pak jsem si všiml zájmu nejen český a slovenských podnikatelů, že si chtějí založit firmu v Hongkongu. Těch dotazů a žádostí bylo hodně, tak jsem se vrhnul i do této oblasti podnikání.

Chvilkově jsem řešil i firmy v Číně, ale netrvalo dlouho a od toho jsem upustil, neboť co provincie - město mají jiné podmínky podnikání, daně apod. založení firmy je administrativně složitý proces na několik týdnů, spíše měsíců.

Také jsem jednu chvíli zakládal firmy na Seychelách a v Ras Al-Khaimah, Spojené arabské emiráty, ale klienti před x-roky své firmy postupem zrušily v těchto destinacích. Pochopili, že tyto destinace nejsou ideálním místem pro jejich podnikání.

Od roku 2012 poskytujeme klientům služby v oblasti založení hongkongské společnosti a její správu včetně vedení účetnictví, auditu a daňových přiznání.

Mirek Pachl, LinkedIn Profile